Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi - Yabancı Diller Eğitimi Bölümü
ALMANCA ÖĞRETMENLİĞİ

GENEL BİLGİLER VE TARİHÇE

1982 yılında Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü bünyesinde açılan Almanca Öğretmenliği Anabilim Dalında bir Profesör, bir Yardımcı Doçent, üç Öğretim Görevlisi ve iki Araştırma Görevlisi görev yapmaktadır. Üniversitemiz öğrencilere hem kültürel hem de akademik alanda gelişimlerine katkı sağlayan fırsatlar sağlamaktadır. 

Öğrencilerimiz, özellikle son yıllarda Erasmus öğrenci değişim programı sayesinde başta Almanya olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde öğrenim görme veya yaz aylarında staj yapma imkânı bulabilmektedirler. Erasmus öğrenci değişim programının yanı sıra öğrencilerimiz Mevlana değişim programına ve Farabi değişim programına katılabilmektedirler. 

Almanca Öğretmenliği Anabilim Dalı mezunları gerek devlet, gerekse özel okullarda Almanca öğretmeni olarak çalışma hakkı elde ederler. Bunun yanı sına Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dış İlişkiler Bakanlığı, Ulusal Ajans gibi kurumların bünyelerinde uzman statüsünde çalışma imkânı, üniversite bünyelerinde Araştırma Görevlisi veya Almanca Okutmanı olarak çalışma imkânı da bulabilmektedirler. 

Özel sektörde ise çeşitli çeviri bürolarında, turizm sektöründe ve Türkiye'de faaliyet gösteren Alman firmalarında istihdam edilmektedirler.

AMAÇ

Yaklaşık 350 öğrencinin öğrenim gördüğü Almanca Anabilim dalının amacı; öğrencileri, Alman Dilbilimi, Alman Edebiyatı ve Dil Öğretimi konularında yetiştirmek ve Alman dilini ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine öğretecek düzeye getirmektir.

AÇILAN PROGRAMLAR

Lisans:  Dört yıl süren lisans programına başlamadan önce bir yıllık hazırlık sınıfını başarıyla tamamlamak gereklidir. Almanca hazırlık sınıfını başarıyla bitiren ya da Almanca hazırlık muafiyet sınavını geçen öğrenciler birinci sınıf derslerini almaya hak kazanırlar. Bu programda öğrencinin asgari 240 AKTS kredisini sağlaması gerekmektedir. 40 kredilik İngilizce Sertifika derslerini tamamlayan öğrencilerin mezuniyette toplam AKTS sayısı 280 olması gerekmektedir.

Yüksek Lisans: Anabilim dalımız, mezuniyet sonrası yüksek lisans eğitimi imkânı da sunmaktadır.

Doktora:  Bölümümüzde şu anda Doktora programı mevcut değildir.

ARAŞTIRMA FAALİYETLERİ

Bölümümüzde Öğretim Elemanları ve lisansüstü eğitim öğrencileri tarafından çeşitli araştırma faaliyetleri yürütülmektedir.

OLANAKLAR

Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi’nin yeni binasında klimalı sınıflarda eğitim veren bölümümüze ait projektör cihazı, LCD televizyon ve DVD oynatıcı cihazların kullanıldığı bir multimedya sınıfı mevcuttur. Ayrıca bölümümüze ait bir kütüphane bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Eğitim Fakültesi’ndeki Konferans, Seminer ve Sergi Salonları da kullanılabilmektedir. 

Bağlantılar Süreli Yayınlar
© 2012-2015 Dicle Üniversitesi.