Veteriner Fakültesi
Hayvan Besleme AD

Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalımızda lisans düzeyinde, 2. sınıf öğrencilerine Yem Hijyeni ve Teknolojisi dersi, 3. sınıf öğrencilerine Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları dersi ve 5. sınıf öğrencilerine (10 sömestre) Olgunlaşma Eğitimi dersleri verilmektedir.

Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı hayvanların beslenmelerinde kullanılan yem ham maddeleri ile bunların hayvanlar tarafından değerlendirilmesi, çiftlik hayvanlarının beslenme programları ve hayvanlarda görülen beslenmeye bağlı hastalıklar ile ilgilenir.
Öğrencilere ilk olarak hayvan türlerine göre besin maddelerinin metabolizması ve hayvan beslemede kullanılan yem maddeleri hakkında detaylı bilgi verilir. Teorik derslere paralel olarak besin maddelerinin laboratuvar analizleri ve yem maddelerinin tanıtımı ile ilgili uygulamalar yaptırılır. Bu sayede öğrencilerin ruminant ve tek mideli hayvanların beslenme metabolizmalarını öğrenmeleri, yem maddelerinin özellikleri ve hayvan türlerine göre kullanımları hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanır. Daha sonraki dönemlerde özel hayvan besleme derslerinde, hayvan türlerine göre besleme metotları hakkında bilgi verilir. Son yıl içerisinde çiftlik hayvanlarının beslenmeleri, öğrencilere uygulamalı olarak yaptırılır. 

  Hayvan Besleme ve Besleme Hastalıkları Anabilim Dalı Akademik Kadrosu

  Hayvan Besleme ve Besleme Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı

  Unvanı,Adı ve Soyadı

  Dahili

  Mail

  Bölüm Başkanı ve Anabilim Dalı Başkanı

  Prof. Dr. Murat Sedat BARAN

  8604

  msedatbaran@dicle.edu.tr

  Hayvan Besleme ve Besleme Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı

  Doç.Dr.Oktay KAPLAN

   8658

  okaplan61@Gmail.com

Bağlantılar Süreli Yayınlar
© 2012-2015 Dicle Üniversitesi.