Veteriner Fakültesi
Doğum ve Jinekoloji
Ülkemizde Veteriner Hekimliği Eğitim Öğretiminin başladığı 1842 yılından 1958 tarihine kadar Cerrahi Enstitüsü içersinde “Fenni Veledi Baytariye” ve Evcil Hayvanların Doğum Bilgisi ve Hastalıkları” isimleri ile yer alan ve 1958 yılında Prof. Dr. Hüseyin Erk’in Doğum ve Jinekoloji Kürsüsünde açık bulunan kadroya atanması ve Doğum ve Jinekoloji Kürsüsü’nün yönetimi ile görevlendirilmesi ile bağımsız Anabilim Dalı ve Kliniği kurulmuştur. 

Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalında Evcil hayvanlarda ; üreme fizyolojileri ve endokrinolojileri, gebelik ve tanı yöntemleri, gebelik fizyolojisi ve sorunları, normal doğum ve doğuma yardım yöntemleri, östrus senkronizasyonu ve yöntemleri, embriyo transferi, in-vitro fertilizasyon ve maturasyon, reproduktif biyoteknoloji ve yöntemleri, puerperal dönem ve sorunları, infertilite ve sterilite, jinekoljik operasyonlar, meme sağlığı ve hastalıkları, sağım ve hijyeni, meme sağlığı kontrol programları, teorik,pratik dersler verilmektedir. 

Anabilim Dalı polikliniğimizde evcil hayvanlarda ortaya çıkan gebelik, doğum ve jinekoloji ile ilgili tüm hastalıkların tanı ,sağaltım ve operasyonları ile dişi kedi ve köpeklerin kısırlaştırılmaları ve meme operasyonları hizmetleri yer almaktadır. 

Dicle Üniversitesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalında 2 Profesör, 1 Doçent, 2 Yrd.Doç.Dr. ve 1 Araş.Gör. bulunmaktadır. Anabilim Dalımızda Yüksek Lisans programı aktif olarak öğrenci alımlarına devam etmektedir. 

Doğum ve Reprodüksiyon Anabilim dalı olarak kuruluşu gerçekleşen Anabilim Dalımız daha sonra Suni Tohumlamanın ayrılışı ile Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı olarak devam etmektedir. 

Ana Bilim Dalı Başkanları:
Prof.Dr.Nihat ÖZYURTLU (2006-2015)
Prof.Dr.Servet BADEMKIRAN (2015-2017)
Yrd.Doç.Dr.İbrahim KÜÇÜKASLAN (2017-......)

Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı Başkanlığı Akademik Kadrosu

Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı Başkanlığı

Unvanı,Adı ve Soyadı

Dahili

Mail

Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı

Prof.Dr.Servet BADEMKIRAN

8653

sebad@dicle.edu.tr

Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı

Prof.Dr.Nihat ÖZYURTLU

8625

 nozyurtlu@dicle.edu.tr

Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı

Doç.Dr.Mehmet Osman ATLI

8658

moatli@dicle.edu.tr

Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı Başkanı

Doç.Dr.
İbrahim KÜÇÜKASLAN

8675

 kucukaslan@dicle.edu.tr

Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı

Dr.Öğt.Ü.
Mehmet KÖSE

8677

mehmetkose1977@gmail.com

Bağlantılar Süreli Yayınlar
© 2012-2015 Dicle Üniversitesi.