Kütüphane ve Dökümantasyon Daire Başkanlığı
Abone Veritabanları

Yapılan  Lisans Antlaşması Gereği, Veri Tabanlarından Sistematik Download Yapılmaması Gerekmektedir.

 


Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu   Elektronik Kaynaklar Ulusal  Akademik Lisansı

 Fen,Sağlık ve Sosyal Bilimlerden oluşmaktadır.

Elsiver Science Direct; içeriğinde 1200 adet dergiyi barındıran full-text  veri  tabanıdır.

Birçok bilim dalında 16.000'in üzerinde dergi, kitap ve konferans bildirilerini kapsayan bibliyografik ve atıf veri tabanıdır. Bu veri tabanına Amerika'daki serverlar aracılığıyla erişilmektedir.

Scopus, hakemli literatür ve kaliteli Web kaynaklarına ilişkin özet (abstract) ve atıf veritabanıdır. 


Tıp ve Sağlık bilimleri ile ilgili 211 adet dergiye full text  erişim sağlayan veri tabanıdır.

Temel bilimler, sosyal ve beşeri bilimler,  mühendislik, tıp ve yaşam bilimlerini   içeren tam metin dergi koleksiyonu

Springer ve Kluwer  dergilerine erişimi sağlayan veri taban

İşletme, Psikoloji, Fizik, Sağlık ve Eğitim daha birçok alanda 100.000'den fazla tam

metin belgesine erişim.

Ebook Central 170.000’nin üzerinde elektronik kitap içermektedir. İşletme&Ekonomi, Antropoloji, Bilgisayar&IT, Güzel Sanatlar, Mühendislik ve Teknoloji, Eğitim, Tarih, Dil&Edebiyat, Tıp, Psikoloji, Fiziki Bilimler, Fen Bilimleri, Din ve Sosyal Bilimler gibi 15 ana konu başlığı altında sınıflandırılmış yüzlerce alt başlık içermektedir. 

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği konularında tam metin, makale ve bildirileri kapsayan veri tabanı.

Elektronik Tıp Kitapları (6911 kitap) veri tabanı.

Erişim sağlanan koleksiyonlar:

Arts & Sciences I, II,  III,  IV,  V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII, XIII, XIV, XV

Life Sciences, Business IV, Ecology & Botany II, Ireland Collection, Jewish Studies Collection, Hebrew Journals Collection, Sustainability Collection  

Ve ilgili koleksiyonlar içerisinde aşağıdaki özel konu paketlerine erişim sağlanabilecektir.

Asia, Biological Sciences, Business & Economics, Business I ,II,  III, Ecology & Botany I ,Health & General Sciences, Iberoamerica, Language & Literature, Mathematics & Statistics, Music, Music Legacy, Religion & Theology

ProQuest Central, The Wall Street Journal ve Los Angeles Times gibi önemli gazeteler de dahil 986'yı  aşkın tam metin gazete, 30,000 tam metin doktora ve master tezi, Social Science Research Network kaynaklı, geleceğe yönelik bilimsel araştırmalara ait çalışmalar içeren, 15.000’i aşkın tam metin bilimsel çalışma kaydı, Hoover’s Company Records'a ait 45.000 şirket raporu, 4.000’i tam metin 5,760’dan fazla hakemli akademik dergiyi kapsayan veri tabanı

 

AMS

MathSciNet matematik ile ilgili veri tabanıdı

Wiley-Blackwell'in yayını olan WileyInterdisciplinary Reviews'in (WIREs) ilk serisi Nanomedicine and   Nanobiotechnology veri tabanı

Yazarların harita üzerinde bulundukları yerleri göstererek bilimsel araştırmaların yönlendirici haritasını çıkarmaya çalışan ücretsiz kullanıma sunulan online bir kaynaktır.

Yazarlar,   editörler ve genelde tüm bilim topluluğu için yayın hazırlama sürecinde kullanılmak üzere geliştirilmiş ücretsiz hizmete sunulan online bir dilbilim kaynağıdır. Örnek Bulucu, araştırmacıların bir kelime veya deyimin İngilizce dilinde hakemli ve basılmış yayınlarda nasıl kullanıldığı hakkında örnekler vererek yol gösterir.


Tıp veri tabanı


Tezler ve ödevlerde kullanılabilecek intihal analiz programı.

        (Kullanım Klavuzu)

Akademik çalışmalardaki intihalleri tespit etmek için analiz veri tabanı

Kayıtlı, Türkiye kaynaklı sağlık bilimleri dergilerinde son yıllarda yayımlanmış güncel makalelerin tam metin ve özetleridir.

 915 dergi ve 1.167.933 ücretsiz çevrimiçi, tam metin makaleleri kapsayan veri tabanıdır.


Elsevier’in tüm tıbbi ve cerrahi içeriğini – 900’den fazla kitap, 500’den fazla en saygın dergi ve 9000’den fazla cerrahi ve tıbbi müdahale videosu – bir araya getirerek ve bunu, uygulama rehberleri, hastaları eğitici broşürler ve MEDLINE’ın tamamı gibi diğer değerli içerikle birleştiren veri tabanı.

(Not: PDF dokuman indirebilme ve çıktı alma seçeneklerinin kullanılabilinmesi için sadece bir kez www.clinicalkey.com sayfasının sağ-üst kösesinde bulunan ''Register'' ikonuna tıklayıp kayıt yapmanız gerekmektedir. Bu kayıt işleminden sonra kendi hesabınıza girerek aşağıdaki özellikleri kullanabilirsiniz.

1) Cıktı alma

2) PDF içeriklerine erişim ve download

3) Resimleri otomatik sunuma ekleme: Presentation Maker

4) Arama sonuçlarınızdaki içerikleri daha sonra okumak için okuma listenize ekleme: Reading Lis

Mevzuat/İçtihat/Hukuk Eserleri  Bilgi Bankası


Tarım, uygulamalı yaşam bilimleri, ormancılık, insan beslenmesi, veterinerlik, tıp ve çevre konularından oluşan veri tabanıdır.


        (Kullanım Klavuzu)

Mendeley  size sizlerin araştırmalarınızı düzenlemeye,  diğer akademisyenlerle çevrimiçi işbirliği yapmanıza, son araştırmaları keşfetmenize yardımcı olabilen akademik sosyal ağ ve ücretsiz bir referans yönetim aracıdır.

28 milyondan fazla kimyasal yapı ve bu yapılara ait detaylar veren ücretsiz bir kimyasal yapı veri tabanıdır. 400'den fazla kaynaktan çekilen verilerle ChemSpider,  tek bir ara yüz altından kullanıcılara kapsamlı araştırmalar yapma imkânı sunmaktadır.


Springer Nature’da makale veya kitap yayınlamak isteyen yazarlar için hazırlanmış olan ve A’dan Z’ye bütün prosedürleri gösteren  Author Academy interaktif modülü ücretsiz olarak kullanıma açılmıştır. Author Academy, son kullanıcılara Springer Nature standartlarını öğretirken, eğitim sonunda sertifika sunan bu modüldur. Aynı zamanda hakemlik sürecinden, açık erişime pek çok konu hakkında da bilgi alınabilmektedir. Ilgili modul temel duzeyde/baslangic seviyesinde egitim saglamaktadir.

 InCites erişiminizin aktive edildiğini bildirmek isteriz. Erişim için gerekli bilgiler aşağıda verilmiştir;

NOT: InCites data setleri oluşturmak, WoS’tan veri kaydetmek gibi işlemler içi kayıt (register) olmak zorunludur.

 

Online Türkçe Tanıtım ve Kullanım Sunumu: 

https://prezi.com/qpfepaqxd5hq/incites-tantm-ve-kullanm-sunumu/


Ağırlıklı olarak yönetim bilimleri alanında yayın yapan Emerald Yayınevi'nin bütün e-dergilerini içeren Emerald Premier eJournal Koleksiyonu( 306 adet e-dergi)  

Bu veri tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete ile işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar.

1922’ye kadar uzanan içeriğinde 2,400’den fazla tam metin dergiye ek olarak, 850’nin üzerinde referans kitabı, 73,000’i aşkın birincil kaynak dökümanı ve 1.4 milyon civarında görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır.

Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir.

 

İçerik:

    1,200+ tam metin gazete 130 haber bülteninden haberler 67 milyona yakın tam metin makale
Öne çıkan gazeteler:

    The Sydney Morning Herald (Australia) The Times (UK) Toronto Star USA Today The Washington Post The Philadelphia Inquirer Star Tribune (Minneapolis)
Haber bülteni kaynakları:

    AP (Associated Press) CNN Wire PR Wire UPI (United Press International) Xinhua (China)
Televizyon ve Radyo Haber Metinleri Kaynakları:

    ABC News (American) ABC (Australian) CBC (Canadian) CBS News CNBC CNN CNN International FOX News MSNBC National Public Radio PBS

 

Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir. 


ProQuest Dissertations & Theses Global (Kullanım Klavuzu)Amerikan Kongre Kütüphanesi resmi tez deposu olan ProQuest Dissertations and Theses Global, başka herhangi bir biçimde yayınlanmamış önemli birincil araştırmalara erişim sunar.

 

Araştırmacılar, 2015 Charleston Danışman Okuyucuların Seçimi Ödülleri'nde En İyi Arayüz ödülü alan ProQuest Dissertations and Theses Global platformundan ihtiyaç duyabilecekleri her disiplinde yayımlanan master ve doktora tezlerine erişebilirler. Kullanıcıların ara yüzü Türkçe olarak kullanması mümkündür.

 

18. yüzyıla kadar uzanan bu veri tabanı, 1861'de kabul edilen ilk ABD tezinin yanı sıra, 17. yüzyıla kadar uzanan Avrupa tezlerinden son dönem güncel tezlere kadar kapsamlı bibliyografik atıflar da içermektedir.  

 

Ayrıca kullanıcılar ve üniversiteler  yayımlanan tezleri dilerlerse, ETD (Electronic Theses and Dissertations) platformuna yükleyip, onay sürecinden geçtikten sonra, çalışmaların tüm dünyada görünür olmasını sağlayabilmektedir.


"İdealonline”, Popüler-Akademik Süreli Yayın, Tıp ve Din Bilimleri alan kitapları, Sempozyum&Kongre Bildirileri ve diğer bilgi kaynaklarını bir platform altında toplayan, kapsamlı bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan ve bunları okuyucuların hizmetine sunan veri tabanıdır.Hukuk veritabanı


UpToDate; sürekli güncellenen, kanıta dayalı bilgilerle donatılmış ve kullanımı kolay arayüze sahip bir veritabanıdır. UpToDate; doktorlar tarafından hastalık teşhisinde bulunulması, tedavi planı hazırlanması ve klinik bilgilerin hızlı ve etkin şekilde paylaşılmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır.Tanıtıcı Bilgi:

Nature dergisi 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve ‘’Nature Journals All ‘’ Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır. Abonelik yapılan yıla ve bir önceki yıla arşiv haklarıyla beraber erişim verilir. Erişim Nature.Com web sitesi üzerinden sağlanmaktadır. 
 
Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden ‘’Academic Journals All’’ koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır. Erişim Nature.Com web sitesi üzerinden sağlanmaktadır.

 

Palgrave Macmillan Dergileri, Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır. Erişim SpringerLink platformu üzerinden sağlanmaktadır.


Open Dissertations, 1933-1955 yılları arasında Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilmiş yaklaşık 100.000 doktora tezine erişim sunmakta iken şu anda 1902’den günümüze kadar uzanan 1.150.000’den fazla doktora tezi içermektedir. Open Dissertations, orijinal basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilmektedir.
Sobiad Atıf Dizini HakkındaSobiad, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri , Sağlık Bilimleri alanlarında yayınlanan toplamda 1132 derginin indekslendiği,atıflarının bulunduğu bir veri tabanıdır ve aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu milli bir indekstir.
Eğitimin tüm disiplinleri ile ilgili bibliyografik kayıtlara ve tam metinlere erişim sağlayan Education Research Complete, erken çocukluk döneminden daha ileri eğitim düzeylerine kadar, her seviyeye hitap eden içeriği ile, birden çok dilde eğitim, sağlık eğitimi ve özel eğitim gibi tüm eğitim uzmanlıkları için eşsiz bir kaynaktır. Education Research Complete, eğitim müfredatı oluşturmanın yanı sıra yönetim, politika ve sosyal konular gibi ilgili diğer alanları da kapsamaktadır. Alanında otorite bir kaynak olan veri tabanı, aynı zamanda, tam metin kitaplar, monograflar ve eğitimle ilgili konferans bildirilerine erişim sağlamaktadır.


Bağlantılar Süreli Yayınlar
© 2012-2015 Dicle Üniversitesi.