Erasmus Koordinatörlüğü
Sıkça Sorulan Sorular

1. Erasmus Programı çerçevesinde ne kadar kalabilirim?

Erasmus programında öğrenci değişim süresi 2 ile 12 ay arasında değişmektedir.

2. Erasmus öğrencisi olmak için nasıl başvurabilirim?

Erasmus öğrencisi olmak için her yıl Üniversitemiz 3, 4 hafta süren başvuru süresi belirlemektedir. Bu süre içinde, başvuru belgelerinin Erasmus Koordinatörlüğüne teslim edilmesi gerekmektedir. Başvuru dönemleri için de internet sayfamızdaki güncel duyurular takip edilmelidir.

3. Önlisans öğrencileri Erasmus öğrenci değişim programından yararlanabilir mi?

Evet. Önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde örgün eğitime devam eden öğrenciler Erasmus öğrenci değişim programından yararlanabilir.

4. Avrupa’daki istediğim herhangi bir üniversiteye Erasmus öğrencisi olarak gidebilir miyim?

Hayır, Bölümünüz /Yüksek Okulunuz /Enstitünüzün sizin devam ettiğiniz programla ilgili bölüm ile karşılıklı Anlaşması (Inter Institutional Agreement ) olması gerekir.

5. Karşılıklı Anlaşma (Inter Institutional Agreement ) nedir?

İki üniversitenin Erasmus programı kapsamında yapacakları,bir yıl veya daha uzun süreli, öğrenci (ön lisans,lisans,lisans üstü,doktora) ve / veya öğretim elemanı değişimi anlaşmasıdır.

6. Öğrenci olarak ben bölümümün / Yüksekokulun / Enstitünün karşılıklı anlaşma yapması için yazışmaya başlayabilir miyim?

Hayır, Karşılıklı anlaşma için yazışmaları Üniversitemiz Erasmus Koordinatörlüğü yapmaktadır. Ancak üniversitemizin anlaşmalı olmadığı bir üniversite var ise, bu üniversite ile ilgili gerekli bilgileri Erasmus Koordinatörlüğü iletişime geçebilmektedir.

7. Erasmus öğrencisi olarak bölümümün karşılıklı anlaşmasının olmadığı fakat üniversitenin anlaşmasının bulunduğu bir üniversiteye gidebilir miyim?

Hayır. Üniversitemizdeki uygulamaya göre Erasmus öğrencisi olarak bölümünüzün anlaşma yaptığı üniversitelere gidebilirsiniz. Ancak bölümünüz için de anlaşma imzalanması halinde ilgili üniversiteye gidebilirsiniz.

8. Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement) nedir?

Öğrenim anlaşması gittiğiniz üniversitede alacağınız dersleri, kredileri ile birlikte gösteren belgedir. Oradaki ders programınızı ve buradaki sayılacak derslerinizi gösterir.

9. Erasmus öğrencisi olarak yurt dışında bulunduğum sürede kendi üniversiteme kayıt yaptıracak mıyım, katkı payımı ödemem gerekir mi?

Evet. Kendi üniversitenize kayıt yaptırmak ve öğrenci katkı payı (üniversite harcı) ödemek zorundasınız. Ancak ders seçmezsiniz.

10. Kredi Yurtlar Kurumu'ndan kredi alıyorum. Erasmus Programı'na kabul edilirsem, kredim kesilir mi?

Hayır krediniz kesilmez. Erasmus programından yararlanan öğrencilerin başka kurumdan aldığı hiçbir burs/ kredi kesilmez.

12. Belgelerde nelere dikkat etmem gerekir?

Eksiksiz ve bilgisayar ortamında doldurma, tarih, imza, isim, gerekliyse mühür. Ayrıca belgelerin imzalanmasında ilk olarak öğrenci imzası, sonrasında varsa bölüm koordinatörünün imzası ve en son Erasmus Kurum Koordinatörünün imzası tamamlanır. Belgelerinizdeki imzalarla ilgili bu sıraya önem gösteriniz.

13. Pasaport ve vize işlemlerini kendim mi yapmak zorundayım?

Evet. Pasaport ve vize işlemleri öğrencinin kendi sorumluluğundadır.

14. Vize için ne kadar zaman önce başvurmam gerekiyor?

Erasmus öğrencisi seçildikten hemen sonra gideceğiniz ülkenin konsolosluğunu veya büyükelçiliğini arayınız, bazı ülkelerde vizenin verilmesi 5 aya kadar çıkabilmektedir.

15. Gittiğim üniversite bana kalacak yer bulmak zorunda mıdır?

Gittiğiniz üniversite kalacak yer bulmak zorunda değildir ama genelde Erasmus öğrencilerinin kalacak yer bulmalarına ve sorunlarına yardım edebilir.

16. Hangi sağlık sigortasını yaptırmalıyım?

Uluslararası geçerliliği olan sağlık sigortasını tercih ediniz. Gittiğiniz ülkenin sigortasını da yaptırabilirsiniz. Sigortaların içerikleri ve kapsamları dikkatlice araştırılıp yapılmalıdır. Staj hareketliliğinden faydalanacak öğrencilerimizin sağlık sigortasının yanında Mesuliyet Sigortası (Liability Insurance) ve Kaza Sigortası (Accident Insurance) yaptırmaları gerekmektedir.

17. Erasmus öğrencisi seçildikten sonra ne zaman Erasmus Hibesini alacağım?

Erasmus Hibesinin %80’ini değişime gitmeden hemen önce, geri kalan %20'sini ise Erasmus öğrencisi olarak eğitiminizi tamamlayıp döndükten ve gerekli belgeleri tamamlayıp Erasmus Koordinatörlüğüne teslim ettikten sonra alacaksınız.

18. Erasmus öğrencisi olarak gittiğim üniversitede Oryantasyon programına katılacak mıyım?

Evet. Neredeyse her üniversite gelen Erasmus öğrencilerine Oryantasyon programı hazırlamaktadır. Oryantasyon programı sizin, o üniversite ve eğitim sistemi hakkında bilgi almanıza yardımcı olur.

19. Öğrenim Anlaşması tamamlandıktan sonra alacağım derslerde yurtdışına gitmeden ya da gittikten sonra değişiklik yapabilir miyim?

Evet, Bölüm koordinatörünüzle görüşerek derslerinizde değişiklik yapabilirsiniz.

20. Gittiğim üniversiteden 5 ders alıp 3'ünden başarılı 2'sinden başarısız olduğumda ne olur?

Başarısız olunan dersler döndükten sonra kendi üniversitenizde tekrar alınır.

21. Gittiğim üniversitenin kendi öğrencileri ile, benim sahip olacağım teknik ve sosyal imkanlar aynı olacak mı?

Evet. Örn: Laboratuar imkanlarından eşit olarak faydalanabilirsiniz. Dikkat = Diğer öğrenciler için ücrete tabi olan olanaklar (fotokopi vs.) sizin için de aynı ücret karşılığını ödemeniz koşuluyla geçerlidir.

22. Ne kadar Erasmus Hibesi alabilirim?

Misafir olacağınız üniversitede alacağınız aylık hibe miktarı ülkeden ülkeye değişmektedir, fakat bu miktar tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeyde olmayabilir.

23. Avrupa Kredi Tranfer Sistemi (AKTS) (European Credit Transfer System (ECTS))nedir?

Avrupa Kredi Transfer Sistemi akademik tanınmayı kolaylaştırmak için kullanılan bir kredi sistemidir.

24. Katılabileceğim Dil Hazirlik Kursu var mi?

Yapılacak olan On-line sınavlardan alacağınız skorlara göre On-line bir dil kursuna katılma şansınız bulunmaktadır.

25. Yapılacak olan On-line Sınav ve On-line Kurs İçin Para Ödeyecek miyim?

Hayır. Katılacağınız sınavlar ve alacağınız kurslar ücretsiz olacaktır.

 

Bağlantılar Süreli Yayınlar
© 2012-2015 Dicle Üniversitesi.