Bismil Meslek Yüksekokulu
Etkinlikler


ORGANİK TARIM ÖĞRENCİLERİ EĞİL ORGANİK TARIM HAVZASINI GEZDİ

Bismil Meslek Yüksekokulu Organik Tarım Programı 2. sınıf öğrencileri organik tarım ile ilgili çalışmaları yerinde görmek amacıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en önemli organik tarım havzası olan Eğil ilçesi Ilgın köyü ve civar köyleri kapsayan havzayı gezdi.

 Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Salih Sayar refakatinde düzenlenen teknik gezi kapsamında organik yöntemlerle üretim yapılan havzadaki tarla ve bahçeler ziyaret edildi. Organik Tarım Birliği yöneticileri Ahmet Akkoyun ve Ahmet Şimşek organik tarım ile ilgili  öğrencilere deneyimleri hakkında bilgiler verdiler.

 

Kendilerinin 7 yıldan beri geleneksel tarımı bırakıp organik tarıma geçtiklerini söyleyen Birlik Yöneticileri, bu kararı almalarında en önemli etkenin insan ve çevre sağlığına etkilerini gösterdiler.

 

Organik tarıma başlamadan önce çok sık hastalandıklarını, ancak organik tarıma geçişle, eskiye nazaran çok daha az hastalandıklarını kaydeden Yöneticiler, bunu, organik yöntemlerle ürettikleri ürünlerle beslenmelerine bağladı.

 

Ayrıca organik yöntemlerle üretilen ürünlerin kalitesinin arttığını, pazarda yüksek fiyattan alıcı bulduğunu kaydeden Yetkililer, bu kapsamda organik mercimek ürününü örnek göstererek, ürettikleri mercimeğin çok daha güzel piştiğini ve lezzetli olduğunu söyledi.

 

 Organik tarım yapmalarının ürünlerinin katma değerlerini önemli ölçüde yükselttiğini ve kendilerine karlılık sağladığını vurgulayan Yöneticiler, 2015 yılında üretilen organik mercimeğin kilogramının 7-8 TL’ye pazar sıkıntısı yaşamadan rahatlıkla sattıklarını, aynı mercimeğin marketlerde 13-15 TL’den alıcı bulduğunu ifade etti.

 

Teknik Gezi kapsamında ayrıca Eğil’de bulunan 20 dekarlık modern topraksız tarım serası ve 400 büyükbaş’tan oluşan süt sığırcılık işletmesi ziyaret eden öğrenciler, bu işletmelerde görevli teknik personellerden işletmeler ile ilgili bilgiler aldılar.

 

 

                                                                                                          Haber: Rengin Sütçü


Bağlantılar Süreli Yayınlar
© 2012-2015 Dicle Üniversitesi.